Bodrum Trekking Turu

Bodrum Trekking Turu

Departure Date

Daily

Views

411

Maximum Seats

45
Kahvaltı & Barbekü Öğle Yemeği
Otelinizden Transfer
Rehberlik
Turun Yapıldığı Günler
Pazartesi – Cuma

Gezi Rehberi

Gebe Kilise

Yöre halkı tarafından Gebe Kilise olarak adlandırılan yapı aslında bir anıt mezar. Sıva kullanılmadan kesme taşları üst üste koyarak yaptıkları ilginç yapı içine girildiğinde piramidal, dışından ise kubbe şeklinde. Bu yapının bölgedeki sarnıç yapılarının mimari olarak esin kaynağı olduğu düşünülüyor. Gebe Kilise’nin bulunduğu bölgenin muhteşem bir manzarası var. Hem yapının olağanüstü mimarisi, hem statik dehası, hem de konumunun muhteşemliği birleşince insanın buradan bir yere kıpırdayası gelmiyor.
Pedasa

Bodrum’un 4 km. kuzeyinde, Gökçeler denilen yerde, yarımadanın dağ dizilerinin sona erdiği vadi geçidindedir. Bitez’in (Ağaçlı köyü) yanı başındaki denize dökülen dereden kuzeye doğru gidildiğinde ulaşılan tepede kentin kalıntıları ile karşılaşılmaktadır. Pedasa sözcüğüne M.Ö. 2000 yıllarında Luwi dilinde rastlanmaktadır. Prof. Bilge Umar, bu sözcüğün “suyu bol” anlamına geldiğine işaret etmiştir. Troas bölgesinde de aynı ismi taşıyan bir kent olduğu İliada destanından öğrenilmiştir. Herodotos bu kent ile ilgili bazı bilgiler vermiştir. Buna göre Pedasa’da Athena ile eş tutulan bir tanrıçaya ait mabetteki rahibelerin yüzlerinde sakal çıkması burada yaşayanların kötü bir olayla karşılaşacakları düşüncesini yerleştirmişti. Strabon, Pedasa’da Leleglerin yaşadığını, bunların kısa zamanda çoğalarak Myndos ile Bargylia’ya kadar uzanan toprakları ele geçirmekle yetinmeyip Pisidia’nın da büyük bir parçasını ele geçirdiklerini belirtir. Sonraki yıllarda Karia’lılarla birlikte Yunanistan seferine gittiklerinde orada kalarak yayılmışlar ve soyları da yok olmuştur.
Theangela Antik Kenti

Theangela, Bodrum-Mumcular-Milas-İzmir eski yolu üzerindeki Pinarlıbelen köyünün Etrim mahallesinin güneydoğusundaki 538 m. yüksekliğinde ve doğu-batı yönünde uzanan Kale Dağının doğu ucunda, Bodrum yarımadasının en eski yerleşik halkı olan Lelegler tarafından kurulmuştur. Kentin nekropolü daha aşağılardadır. Bu kısma, Pinarlıbelen köyünün mahallerinden bir diğeri olan Karanlık mahallesinden ulaşmak daha kolaydır. Nekropol alanındaki bilinen mezarların hepsi açılmıştır. Theangela’nın kurulduğu bu dağın adına muhtemelen üzerindeki sur kalıntıları dolayısıyla Kale Dağı denilmiştir.

Bodrum yarımadasında yok yok!

Muhteşem doğa, muhteşem manzara, muhteşem deniz, muhteşem hava…ve tarih

Bodrum yarımadasının tepeleri sayısız adanın, kubbelerin, girişlerin, koyların panoramalarında yapılan trekking  sizleri doğaya çağırıyor. İster yorgunluk atmak için, ister arkadaşlarınızla buluşmak için ,ya da ailenizle haftasonu için…Peki ya tarih…surlar, nekropoller, sarnıçlar, kiliseler. Gezerken rehberimiz eşliğinde bilgi edinebilir. Keşfedilmemiş antik dönem kalıntısına denk gelebilirsiniz.

Tabi bir de doğanın nimetleri var. İster çınlar toplayın,ister adaçayı ya da dağ çileği.

Bodrum da otlarla yaşayabilirsiniz. Sağlık için organik beslenme deriz. Sağlık deposu doğada sizlerle.

Bodrum özelinde ise, 774 bitki örneğinden 89 familya ve 390 tür belirlenmiş.

Bodrumu en iyi anlatan Halikarnas Balıkçısı gözlemlemiş. Deniz Gurbetçileri adlı romanında şöyle der Cevat Şakir Kabaağaç

İskele yönünde Akçabük burnu Kara-Ada boğazına uzanıyordu. Oradan ötede de koca Gökova körfezi mavilerde kayboluyordu. Artık Bodrum tâ uzaklarda kıyıda âğaran bir izdi. Dağlara tırmanan Gökçeler yolu bile seçilmez oldu, Ama Çırkan, Yaka, ötede de Görece köyleri yüksek yamaçlardan pırıldayan küpeler gibi sarkıyorlardı. Onları çevreleyen çalılıklarda keçiler, koyunlar titin çıngırtılar gezdirirlerdi. Pites, Müskebi, Akçalan ve Gümüşlü gibi Bodrum köylerinin adları denizcilerin iç kulaklarında tatlı bir türkü gibi çınlıyordu. Acaba oraları yine dünya gözüyle görecekler miydi? Dalgıç filosu çarçabuk Kara-Adaya ulaştı. Sporad adalarının yupyumuşak bir yavrusuydu o ada. Deniz bu yavrusunun kıyılarına derin zümrüt yeşili bir kuşak dolamıştı. Sefer arası sıralarında, denizciler, çoluk çocuklarını Değirmen burnuna olsun, KaraAdaya olsun getirirlerdi. Mis gibi turpotu, hindiba, şevketi bostan otlarını toplarlardı Ölümün bu kara gölgesinde çalışan bu deniz emekçileri için, ot toplamak güneşli, kuş ve çoluk çocuk cıvıltısı masum bir eğlenceydi. Geçmişti o masum eğlenceler. Denizciler birbirine yüreklerini açarlarken usul usul fısıldadıkları her söz bir okşayış, bir iyilik, bir dakikanın ortasında açan bir gönül çiçeği oluyordu.

Fiyata Dahil Hizmetler

  • Kahvaltı & Barbekü Öğle Yemeği

  • Otelinizden Transfer

  • Rehber

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  • İçecekler

* Özel turlar ve grup indirimleri için: + 90 542 382 53 13
* Bodrumdaki diğer popüler turlar hakkında bilgi almak için: + 90 252 382 85 55
* Lütfen bir gün önceden rezervasyon yaptırınız.

Ücret Tarifesi: Kişi başı fiyatlardır, gruba özel fiyatlar için bizimle iletişime geçin

+ 90 252 382 85 55

Face To Face Travel
Bilgi İçin Bizi Arayın
Bodrumviptours
Mobil : 0542 382 53 13
Ofis : 0252 382 85 55

Book Tour

Tour Name Price Per Adult Price Per Child Available Seats Departure Date Duration
Bodrum Trekking Turu 0 0 45 Every Monday

Booking Information

Name Price ( Adults/Children ) Persons ( Adults/Children ) Quantity Total

SUMMARY

Subtotal
Total

Customer Information

*
First Name is required.
*
Last Name is required.
*
Number Phone is required.
*
Address is required.
Thank You. Your booking have received and booking number is