12

Kas
2016

Kos Adası

Yazan:Face To Face/ 984 0

KOS Birçok adanın olduğu gibi Kos adasının da iki adı vardır.Bodrum eski Halikarnassosta günümüzdeki gibi düzenli feribot seferleri yoktu ve teknelerle karşılıklı ticaret sürdürülüyordu.Birçoğumuz hala bu adaya İstanköy diye hitap eder. Meropis ve Nymphsea olarak da bilinir. Bodrum a sadece 8 mil uzaklıkta olan adaya Bodrum dan Üç farklı bölgeden ulaşım mümkün ve çok kolaydır.

Bodrum Kale Limanı-Bodrum Cruise port ve Turgutreis olmak üzere üç bölgeden farklı saatlerle ve feribot/catamaran ile ulaşım mümkündür.Yaklaşık 3000 türk hala yaşamakta olup Türk köyü bile mevcuttur.Bodrum’un hemen yanıbaşında , 1912 yılına kadar 400 yıl boyunca Osmanlı imparatorluğu sınırları içerisinde yeralmıştır . Osmanlı, Bizans ve Venedik dönemlerine ait görkemli tarihi eserleri, bütün ihtişamlarıyla misafirlerini beklemektedir. Mitolojik çağlarda doktorların atası sayılan Hipokrat, insan tedavisinin eğitim ile sağlanabileceğini göstermiş ve burada Asklepion isminde bir tıp merkezi kurmuştur.

Halikarnassostaki ilk yerleşme bugünkü kalenin yükseldiği yerde olmuştur. Burası eskiden bir ada idi ve adını “Zephyros”adı verilen batı rüzgarından  esinlenerek Zephyria olduğu söylenmektedir. Halikarnassos, üç şehirle beraber altı Dor Şehir Birliğinin (Heksapolis) üyesi olmuştur.Heredotosun  anlattığına göre Tanrı Apollo onuruna düzenlenen yarışmaların birinde Halikarnassoslu Agasiklesin kazandığı tunç üç ayağı tapınağa hediye edeceğine, evine götürmesini saygısızlık olarak kabul eden Dor Birliğinin şehirleri Lindos, Ialisos, Kamiros, Kos, ve Knidos Pers istilasından hemen once (M.Ö.546) Halikarnassosu birlikten çıkarmışlardır. Böylece Halikarnassos süratle İyonlaşmıştır.

Manzara muhteşem olup Hem Bodrumu hem de tüm Kosu görebilir,Zia bölegsinde öğlen yemeğinizi yiyebili,hediyelik eşyalara bakabilirsiniz.Günümüzde de doktorlar Hipokrat yemini etmek için Kos Adası’na gelmektedirler.Bu tip organizasyonlarımız gerekli prosedürleri hazırlayıp size sunmak için Tıp Bayramını kutladığımız tarihlerde doktaorlarımzı için düzenlenmektedir. Kos adasında İÖ 460 tarihlerinde doğan Hipokrat ın sağlık adına gölgesinde dersler verdiği Hipokrat Ağacı da adanın simgesi haline gelmiştir. 112 km sahil şeridi bulunan bu adayı gezmeye liman girişinden itibaren başlıyoruz , Kos meydanın adı Eleftherias , Camii , Kiliseler ve Çarşı , Cafe ve Barlar aradığınız hemen herşey bu bölgede toplanmış.

Hipokrat İle anılan Hipokrat ağacı ise Kos adası Liman girişinde merkeze doğru giderken Hasan Paşa Camii yakınlarında yer alıyor.Camii şu anda aktif değil ,yapının alt kısmı şu anda çarşı olarak kullanılıyor , alışverişlerinizi buradan yapabilirsiniz.Eleftaria Meydanına doğru yürüyoruz . Meydan çok güzel Camii ve Kiliseler karşılıklı harika manzaralar , cafeler, hediyelikçiler, restaurantlar hemen herşey burada.Meydanın hemen kalbinde Defterdar Camii yer alıyor.Meydanda camii karşısındaki Ortodoks kilisesini ziyaret edebilirsiniz , Beyaz ve mavi renkleri ile Kilise ‘nin renkleri Santorini adasını andırıyor. Kamari, Kos merkeze 33 km uzaklığındaki Kardemena .Kefalos ziyaret edilmesi gereken bölgeleridir.Merkeze 10 km uzaklıktaki adeta sağlık merkezi olarak bahsettiğimiz gibi birçok minareli barındıran yüksek sıcaklıktaki dağlardan gelen suyun denizle karışmasından oluşan Termal Plaja da gitmenizi tavsiye ederiz. Görülmesi gereken yerleri ise;

Administrator

Yorum Bırakın

Mesajınızı girin.
Adınızı girin
E-posta adresinizi girin.
Lütfen geçerli bir E-Posta adresi girin.