SAKIZ ADASI TURLARI

Bodrum dan Sakız a Haftasonu Eğlencesi
Sakız Adası Karnaval ve Diğer Ada Turları
Çeşmeden yaklaşık 1 saatte feribot ulaşımı ile geçmek çok rahat ve kolaydır.

Sakız Adası Hakkında Bilgi

Sakız ağaçlarının çok olması sebebiyle ismini sakız ağaçlarından almıştır.İzmirin karşısında bulunan adaya Çeşmeden yaklaşık 1 saatte feribot ulaşımı ile geçmek çok rahat ve kolaydır. Aynı zamanda adada havalanı da mevcuttur. Kesinlikle 1 gün yetmez Sakız için.Mutlaka 1 gece de olsa konaklama yapılmalıdır.

 

Doğal güzelliklerinin dışında tarihi yapısıyla da ön plana çıkmaktadır.Antik zamanlar boyunca Sakız Adası kenti büyük ekonomik ve entellektüel zenginlik dönemini yaşadı. Bilimsel ve kültürel gelişimini tamemen etkileyen müthis deniz kuvvetleri ile ününü ve büyük ticaret gücünü bir kenara bırakırsak Sakız Adası büyük şair Homer’in doğun yeri olarak sayılmıştır. Sakız Adası hiç kuşku götürmez bir şekilde İyonya’daki (Asya Bölgesi) Yunan kolonilerinin en önemlisiydi. Roma döneminde Sakız Adası düştü fakat Bizans döneminde kendini topladı ve yaklaşık 1000 yıl boyunca en önemli taşralardan biri oldu. 1346’da Cenovalılar tarafından işgal edildi. 1566’da Osmanlı Türkleri Bizans İmparatoruğunu çoktan ele geçirmiş olup Cenovalıları dışarı çıkardı, Sakız Adasını 1912 yılına kadar da elinde tuttu. Bu yıl Sakız Adası bağımsızlaştı ve Yunanistan’ın bir parçası oldu. Bugünün kenti yenilenmiş bir iyileşme döneminden geçmektedir.

 

Bizans Kalesi, Cenovalıların Kambos’taki narenciye bahçeleri arasındaki köyleri ve neo-klasik binalardır, tüm bunlar Sakız Adasının gurur ve eğlencesini meydana getiren şeylerdir.
Armolia,Pyrgi ve mesta Güney Ada turumuzda sizlere adayı tam anlamıyla yaşamanız için sunuluyor. Armolia bir ortaçağ köyüdür ve Armolousilılar dekoratif seramik yapmada, testiler, vazolar, kavanozlar ve kupalar gibi etkileyici bir seramik kolesiyonu vardır ve basit çömlekçi çarkının hala döndüğünü görebilirsiniz. Pyrgi,Sakız Adası merkezinin 25 Km güneyinde dar sokaklar, sayısız kiliseler ve aralarından 13. yüzyıldan kalma Bizans kilisesi St. Apostles, siyah beyaz geometrik şekillerin kombinasyonu ile eşsiz dış duvar dekorulu evleri sizleri büyüleyecektir. Pyrgi ve Lithi’de evlerin ön cephesinde Xysta adı verilen dizayn kazılmış olarak görülmektedir. Bu, beyaz ve siyah geometrik şekillerin sıva üzerine işlendiği bir el oymacılığı tekniğidir. Bu duvara kum-sıva kaplamanın yapılmasına dayanan, dikkatlice beyaza boyanıp ardından şekillerin kazınması ile yapılır. Xysta, Italyan Sgraffito’yu anımsatan, Cenova’dan bir dekorasyon gibi görünen, Pyrgi’yi eşsiz yapan bir şeydir
Mesta da ayrılmaz üçlünün son durağı Bizans Döneminden (14. Ve 15. Yüzyılları) kalma mükemmel bir şekilde krunmuş bir köy-kaledir. Merkezin 35 Km güneyinde bulunmuştur. Gri evler köyün içinde sadece iç duvalara bakan kapı ve pencerelere sahiptir. Dış duvarlar köşelerinde, iki üç noktada, küçük kuleler bulunan bitişik siperler içermektedir. Her ortaçağ köyünün ortasında sakinlerin herhangi bir saldırı sırasında hareket edebilir bir köprü ile sığındığı koruma kulesi yükselmektedir, Acropolis’in bir formudur.
Sokakları dar, kaldırım taşı döşelidir ve merkez kuleye bağlanmaktadırlar. Sık aralıklarla çapraz ark yolları, kemer ve arkların odaları desteklediği gibi, yapıyı desteklemektedir. Evlerin fonksiyonel karakteristiği koruma için düzenlenmiştir, böylece sakinler görünmeden çatıya çıkabileceklerdi. Evlerin dört-köşeli şekili, kalın yapıları, koruma sistemleri, gri duvarları, genel kullenım için ayrılan küçük alan ve ağaçsız doğal çevre ile bağlantısı Sakız Adasının ortaçağ köylerinin Cenovalılar tarafından empoze edilen ve düzenlenen bir planla yapıldığını göstermektedir.
Eski Taxiarchi Kilisesi kemerli tek geçtli bazilika, 1794 yılında tahta oyma ikon ile, iyi bir Sakız Adalı tahta-yontma parçası, iki-geçitli hale gelmiştir, mükemmel, görülmeye değer bir abidedir.
Thymiana köyü ise Her yıl düzenlenen Mostra Karnavalı ile Ada renkli görüntülere ev sahipliği yapar.Geçmişi Ortaçağ’ a uzanan bu gelenek, korsan ve yağmacıların Sakız adasına saldırarak ada sakinlerinin ekinlerini ve tüm mallarını yağmalaması ile ilgilidir. Bir gün, köyün tümü eğlenirken; gözetleme kulesindeki (denizleri gözetleyen dairesel kuleler)nöbetçiler, korsanların yaklaştığını görür ve tüm köye haber salar.Thimiana Köyü sakinleri tamda eğlencenin havasıyla coşmuşken gelen haber üzerine sahile iner ve korsanlara tuzak kurarlar. Çok şiddetli geçen bir savaşın ardından, korsanlar püskürtülür. Köylüler zafer sarhoşluğuyla esirleri köy meydanına getirirler. Orada korsanları bir güzel döverler ve eğlenirler. Bu zaferin anısına her yıl bu karnaval gerçekleştirilir ve yörenin müzik gruplarının eşliğinde savaşan grupların yaptıkları hareketleri hatırlatan «Talim» adlı halk oyunları oynanır.

* Özel turlar ve grup indirimleri için : + 90 542 382 53 13

* Bodrumdaki diğer popüler turlar hakkında bilgi almak için: + 90 252 382 85 55

Face To Face Travel
Bilgi İçin Bizi Arayın
Bodrumviptours
Mobil : 0542 382 53 13
Ofis : 0252 382 85 55